XAMPP nedir Ve Nasıl Kullanılır ? | Scripthaneniz XAMPP nedir Ve Nasıl Kullanılır ? | Scripthaneniz

XAMPP nedir Ve Nasıl Kullanılır ?

XAMPP nedir Ve Nasıl Kullanılır ?


Merhaba arkadaşlar bugun sizlere xampp’ ı tanıtacagım.Bu program sayesinde indirdiginiz scriptleri bilgisayarınızda deneyebilirsiniz. Ben öyle deneyip scriptleri öyle paylaşıyorum çok iyi bir program bir çok özelligi mevcut.

XAMPP, esas olarak Apache HTTP sunucusu, MySQL veritabanı dağıtımı olup, PHP ve PERL programlama dilleri ile yazılmış çapraz platform web sunucusu çözümü ve ücretsiz, açık kaynaklı yığın paketidir. Oldukça popüler olan bir PHP geliştirme ortamı yazılımıdır. Windows, Mac OS X ve Linux için uygun paketleri bulunmaktadır. XAMPP kelimesi bir kısaltmadır ve Xçapraz platformları ifade eder. A harfi Apache HTTP Sunucusunu, M harfi MySQL’u, P harfi PHP’yi ve sondaki diğer P harfi ise PERL’i ifade etmektedir.

Gereksinimleri ve özellikleri

XAMPP .zip, .tar, 7z ve .exe dosya formatlarında bulunur ve kurulumu için bilgisayara indirilmesi ve açılması ya da kurulması gerekir. Kurulum esnasında web sunucusunu oluşturacak parçacıklara ya çok az miktarda veya hiç bir müdahale gerekmeden kurulum tamamlanır. XAMPP, bilgisayara kurduğu Apache, MySQL, PHP ve Perl’in son sürümlerini sürekli olarak günceller ve kendi yönetim panelinin ve kurulumunun da gerektirdiği değişiklileri yapar. XAMPP bunlara ek olarak OpenSSL ve phpMyAdmin’de dahil olmak üzere bazı modüller ile birlikte hazır olarak gelir. Yönetim paneli ile istenildiğinde durdurulabildiğinden dolayı, bir bilgisayarda birden fazla XAMPP kurulu olabilir veya kolay bir şekilde başka bir bilgisayara taşınabilir.
Ayrıca XAMPP’ın düşük kapasiteli bilgisayarlar için Lite sürümü de 2011 yılına kadar bulunuyordu. Fakat 2011 yılından sonra Lite sürümüne destek verilmemiştir.

Kullanım

XAMPP, web tasarımcı ve programcılarının internet erişimi olmayan bilgisayarlarında veya test amaçlı olarak hazırladıkları çalışmalarını denemeleri, test etmeleri, geliştirmeleri için hazırlanmış bir araçtır. Bu deneme, test ve geliştirmelerin olabildiğince kolay bir hale getirilmesi için, bazı önemli güvenlik özellikleri devre dışı bırakılmıştır. Ayrıca yapılacak bazı ekleme, düzenleme ve ayarlamalar ile neredeyse tüm localhost sunucuları, bir web server olarak da kullanılabilir. Araçların parola koruma özelliği bulunmaktadır ve önemli eklentiler için parola belirlenebilir. XAMPP ayrıca MySQL ve SQLite veritabanlarını işlemek ve oluşturmak için gerekli desteği sağlar.
XAMPP kurulumunun ardından, localhosta uzaktaki bir ana bilgisayara bağlanır gibi bir FTP işlemcisi ile bağlanılabilir. XAMPP ile Joomla, MediaWiki veya WordPress gibi CMS’ler test amaçlı olarak kullanılabilir. Tema yapımı gibi konularda, web tasarımcı ve programcılarına kolaylık sağlar.
XAMPP, GNU Genel Kamu Lisansı altında kopyalanması serbest olan bir yazılımdır. Fakat GPL lisansı altında dağıtılmaktadır. Ticari kullanımı serbest olmasına karşın, içerdiği yazılımların lisanslarının da bu kapsamda kontrol edilmesi gerekmektedir. Varsayılan FTP kullanıcı adı “newuser” ve şifresi ise “wampp” dır. MySQL için varsayılan kullanıcı ise çeşitli Linux dağıtımlarında olduğu gibi “root” tur.
Sitemizde Asp Scriptleri, Php Scriptleri, WordPress Temaları ,Blogger Temaları, Html Scriptleri, Bahçe Scriptleri,İnstagram Scriptleri,Wordpress Botları,Wordpress Eklentilerini ve birçok scripti ücretsiz bir şekilde indirip sitenize kurabilirsiniz. scripthaneniz.com olarak bizi takip ettiginiz için teşekkürler.

Hakkında Adam Zeki

Boş saatlerini bilgisayar başında geçirmeye meyilli, uzun yıllar bilgisayar ile uğraşmış, ondan fazla diziyi aynı anda takip edebilme yeteneğine sahip, film eleştirmeni ve blogger. Peki biz kimiz biz siz degerli takipcilerimize en iyi şekilde ücretsiz scriptleri ve temaları tamamen ücretsiz dagıtmayı hedefliyoruz. Scripthaneniz olarak internet alemin’de scriptleri bizim hanemizde ücretsiz olarak her zaman indirebilirsiniz. Sitem'den Wordpress Temaları,Blogger Temaları,Asp Scriptleri,Php Scriptlerini ücretsiz indirebilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top