301 Yönlendirme Hakkında Bilinmesi Gerekenler | Scripthaneniz 301 Yönlendirme Hakkında Bilinmesi Gerekenler | Scripthaneniz

301 Yönlendirme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Arkadaşlar Merhaba bugün sizlere 301 yönlendirme hakkında bilgiler verecegim inşallah yardımcı olur.
Biliyorsunuz yakın zamanda bende adres degişikliligi yaptım ve bu sorunla karşılaşmıştım. Bu sorunla karşılaşan arkadaşlar için faydalı bir yazı olacagını düşünüyorum takıldıgınız yerde sorularını sorabilirsiniz.

1 : 301 atsan’da iki domainin ftpsinde birebir aynı dosyalar olmalı.


( sebebi : Siz sitenizi 301 kodu ile yönlendirsenizde google bot sitenize ve her sayfanıza ulaşabilmektedir. Yönlendirme yaptığınız sitenizin ftp klasörü boş olur ise tüm sayfalar google bot tarafından içerik yönlendirmesi değil sadece hata sayfalarını yönlendirme olarak algılamaktadır )


2 : 301 atacağın yeni domaine kurulması gereken scriptini kurup google webmaster tools aracılığı ile sitemapını iletmelisin sonrasında google bot gibi getir diyeceksin ve tüm bağlantıları yolla butonuna basıp anında indexlenmesini sağlayacaksın.


( Google 301 dönemindeki sitelerin indexlenmesini bazen biraz bekletiyor siz indexlenmesini beklemek yerine bu işe el atıp anında indexlenmesini sağlamalısınız ne kadar sürede kaç adet index alırsa o kadar 301 yönetimi hızlanmış oluyor )


3 : 301 atacağın domaine scripti kurup sitemapları dediğim gibi yolladıktan sonra index almasını bekleyeceksin 2 3 güne indexler tamamen oturur sonrasında 301 kodunu htaccess dosyasına yazacaksın. 


( yukarıda söylediğim gibi yaparsanız anında tüm içeriğin indexlenmesini sağlarsınız. Sıra 301 yönlendirmesini yapmaya geliyor 301 kodunuzu yapıştırıp .htaccess dosyanızı kayıt edin sonrasında yeni domaini tekrar google bot gibi getir diyerek sadece infosunu dizine iletin 301 anında oturmuş olacaktır )


4 : 301 attığın domain ve içerik tamamen Türkçe ise Türkçe bol indexli bir siteden tanıtım yazısı yada link alacaksın. 


( 301 döneminde siteler genelde çeviriye giriyor ve çeviriden çıkması bu dönemlerde bir hayli zor oluyor çeviriye girme riskini ortadan kaldırmak için maddi imkanınız var ise güzel bir yada bir kaç siteden link almanızda fayda var )

Not:Site adres degişikliliginde 301 Yönlendirmesi Yapılması zorunludur arkadaşlar.

Htaccess 301 yönlendirme

Belki de en popüler ve en etkili 301 URL yönlendirme çeşidi olarak Htaccess 301 yönlendirme işleminin gösterilmesi, yanlış olamayacaktır. Zira hem kolay hem de bir o kadar da sorunsuz tepki veren bir yönlendirme çeşididir.
Options +FollowSymlinks
RewriteEngine on
ReWriteCond %{HTTP_HOST} ^(www.)?eski-domain.com$ [NC]
ReWriteRule ^(.*)$ http://www.yeni-domain.com/$1 [R=301,L]
Bu işlem için sadece web sitesinin barındığı sunucu dosyaları üzerinde yer alan “.htaccess” dosyası içerisine, belirtilen kodları özelleştirerek yerleştirmek yeterli olacaktır.

PHP 301 yönlendirme

PHP 301 yönlendirmesi, mevcut bir bağlantıyı, başka bir bağlantıya PHP aracılığıyla yapılan bir yöntemdir. Örnek vermek gerekirse “alanadi.com/cat/seo” adresini, “alanadi.com/seo” adresine 301 ile yönlendirme yapabilirsiniz.
Header( “HTTP/1.1 301 Moved Permanently” );
Header( “Location: http://www.alanadi.com” );

ASP 301 yönlendirme

<% Response.Status="301 Moved Permanently" Response.AddHeader='Location','http://www.yeniadres.com' %>

ASP.NET 301 yönlendirme

protected void Page_Load(object sender, System.EventArgs e)
{
  Response.Status = "301 Moved Permanently";
  Response.AddHeader("Location","http://www.alanadi.com/yeni-sayfa.aspx");
}
“www” ile başlamayan arama sonuçlarını, “www” ile başlayan ve “https” içeren sonuçlara yönlendirmek için:
if (HttpContext.Current.Request.Url.ToString().ToLower().Contains( 
  "http://alanadi.com")) 
{ 
  HttpContext.Current.Response.Status = "301 Moved Permanently"; 
  HttpContext.Current.Response.AddHeader("Location", 
    Request.Url.ToString().ToLower().Replace( 
      "http://alanadi.com", 
      "http://www.alanadi.com")); 
} 

Java Script Page (JSP) 301 yönlendirme

<%@ page language="java" contentType="text/html; charset=ISO-8859-1" pageEncoding="ISO-8859-1"%>
<% response.setStatus(301); response.setHeader( "Location", "http://www.yenidomain.com); response.setHeader( "Connection", "close" ); %>
Tüm bu 301 yönlendirme işlemleriyle ilgili olarak ayrıca bir parantez açmak gerekirse, WordPress 301 yönlendirme işlemiiçin hazırlamış belli başlı eklentilerin yer aldığını, ancak bu eklentilerden ziyade htaccess 301 yönlendirme metodu veya PHP 301 yönlendirme metodu kullanımının daha uygun olacağını belirtmekte fayda var.

Hakkında Adam Zeki

Boş saatlerini bilgisayar başında geçirmeye meyilli, uzun yıllar bilgisayar ile uğraşmış, ondan fazla diziyi aynı anda takip edebilme yeteneğine sahip, film eleştirmeni ve blogger. Peki biz kimiz biz siz degerli takipcilerimize en iyi şekilde ücretsiz scriptleri ve temaları tamamen ücretsiz dagıtmayı hedefliyoruz. Scripthaneniz olarak internet alemin’de scriptleri bizim hanemizde ücretsiz olarak her zaman indirebilirsiniz. Sitem'den Wordpress Temaları,Blogger Temaları,Asp Scriptleri,Php Scriptlerini ücretsiz indirebilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top